sobota, 12 kwietnia 2008

Wolontariat :D

"...Jeżeli pomogłeś chociażby jednemu człowiekowi, twoje życie nie było zmarnowane..."

W roku 2001, który został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Wolontariatu, Jan Paweł II za pośrednictwem ONZ-tu przekazał słowa pozdrowienia i zachęty wszystkim wolontariuszom świata, mężczyznom i kobietom, którzy bezinteresownie ofiarowują część swojego czasu włączając się w różne formy braterskiej solidarności, służąc sprawie postępu i wykształcenia człowieka, zwłaszcza zaś niosąc pomoc najuboższym oraz ludziom cierpiącym fizycznie i duchowo.

Wolontariat we wszystkich swoich postaciach jest przede wszystkim sprawą serca: serca, które potrafi otwierać się na potrzeby braci, dostrzegając ich wzniosłą ludzką godność, odblask wielkości samego Boga, na którego obraz stworzona jest każda ludzka istota.
(Rdz 1,27 ; Mt 25,40 )"
Jan Paweł II 07.01.2001

Słowo "wolontariusz" w potocznym rozumieniu oznacza kogoś, kto dobrowolnie podejmuje się wykonania pewnej pracy, co jest zgodne z łacińskim źródłosłowem (volontarius- dobrowolny, ochoczy). Oprócz dobrowolności praca woluntarystyczna charakteryzuje się także bezpłatnością. Osoba świadcząca konkretną pomoc nie otrzymuje za nią zapłaty. W podjęciu tej posługi konieczna jest niewątpliwie ta świadomość. Człowiek, który chce być wolontariuszem musi podjąć świadomą decyzję, że chce poświęcać swój wolny czas, swoje siły, umiejętności w służbie drugiemu człowiekowi. świadoma decyzja pociąga za sobą warunek systematyczności oraz odpowiedzialności w wykonywaniu podjętego zadania. Bezpłatność wykonywanej pracy nie oznacza, że można ją wykonywać tylko wtedy, kiedy mam ochotę. Podjąwszy świadomą decyzję wolontariusz zobowiązany jest do regularnego wywiązywania się z przyjętych obowiązków, konkretnego wcielenia w życie postawy Miłości Bliźniego. Jednym z zadań Centrum Wolontariatu jest właśnie pomoc kandydatom na wolontariuszy" w znalezieniu dla nich właściwego miejsca posługiwania oraz w podjęciu świadomej decyzji.

Wolontariusze mogą pracować we wszystkich dziedzinach szeroko pojętego życia społecznego. Szczególne miejsce zajmują we wszystkich stowarzyszeniach samopomocowych, punktach charytatywnych działających przy parafiach, świetlicach, hospicjach, placówkach pomagającym chorym, grupach osiedlowych, samorządach lokalnych, a także w domach indywidualnych osób zgłaszających do centrum potrzebę pomocy ( np. w domach osób starszych, samotnych, oczekujących miejsca w Domach Opieki Społecznej). Aż to różnorodne działania w kierunku kształtowania i przemieniania na lepsze swego otoczenia. Podstawowa cechą, która różni wolontariusz od pracownika płatnego jest motywacja, wolna od potrzeby zarabiania pieniędzy i innych życiowych konieczności. Istnieją pewne dziedziny, w których wolontariusz jest osobą niezastąpioną - ma to miejsce wszędzie tam, gdzie praca jest niewymierna, gdyż opiera się na darzeniu przyjaźnią, głoszeniu jakiejś idei.



"...Wystarczy byś był
Nic więcej
Tylko byś był
Nic więcej
By Twoje skrzydła otuliły mnie
- chcę tylko byś był
- Tak pragnę byś był..."